preco si vybrat wordpress

Prečo je WordPress pre vás tá najlepšia voľba?

Naposledy pridané
wordpress sablony
 • WordPress šablóny: všetko čo o nich potrebujete vedieť
 • Webhosting pre firemnú stránku
 • Webhosting pre firemnú stránku: Ktorý je ten najlepší?
 • zakaznik vyberajuci si webhosting
 • Ako si vybrať webhosting: všetko, čo musíte vedieť
 • webhouse hosting
 • Webhouse Web Hosting a všetko čo o ňom potrebujete vedieť
 • Kategórie článkov
 • Doména
 • Webhosting
 • Wordpress
 • Už ste počuli o WordPress-e, vaši známi ho používajú, ale poznáte weby, ktoré na ňom fičia. Neviete si o ňom vytvoriť svoj vlastný názor? Nie ste si istý, či je to tá najlepšia voľba pre vás? V tomto článku vás presvedčíme o tom, prečo WordPress je dobrá voľba takmer pre každého.

  Obrovská komunita

  Začneme číslami pre ozajstný „WAU“ efekt. Podľa dát z februára 2021 od W3techs, na WordPresse beží 39.9% všetkých web stránok na internete. Ale tam to nekončí, v kategórií používania redakčných systémov WordPress tiež vedie obrovským náskokom 64.2%.

  Takže šanca, že ste navštívili web, ktorý bol postavený na WordPresse je naozaj vysoká, no čísla nie sú všetko. Čo robí WordPress ozaj silným je jeho komunita, aktualizácie, cena a bezpečnosť.

  Pre toto CMS vyvíja pluginy, (plugin vám rozšíri funkčnosť web stránky,) obrovské množstvo developerov a veľakrát vám ich ponúkajú zadarmo na stiahnutie, priamo cez vašu administráciu. Chceli by ste začať na svojom blogu predávať svoje výrobky? Nie je problém, stačí vám nato pridať plugin, nastaviť a vyplniť detaily a už ste pripravený predávať online.

  Veľa ľudí si neuvedomuje skutočnú cenu aktualizácií. Predstavte si, že by ste museli platiť tímu developerom, ktorí by na vašej stránke neustále pracovali. Bolo by to finančne náročné, všakže? S WordPressom, ktorý je zadarmo sám o sebe, obdržiavate pravidelné bezpečnostné aktualizácie ale aj rozšírenia funkcií administrácie.

  SEO optimalizácie sú na prvom mieste

  Ľudia zbehlí v SEO sa už dávno naučili, že keď chcú mať SEO svojej stránky na poriadnej úrovni za minimum práce, treba si zvoliť práve WordPress.

  Už samotná administrácia ponúka množstvo výhod z hľadiska SEO, nehovoriac o veľmi silnom editory, ktorému sa iné CMS len ťažko vyrovnajú a práve to je dôvod, prečo si toto CMS volí skoro každý blogger.

  WordPress vám automaticky vytvorí „SEO Friendly“ štruktúru linkov, pridá vám potrebné metadáta a dôležité funkcie editor článkov ako publikácia, aktualizácia alebo alt popis obrázkov, ktorý hrá dôležitú rolu pri pochopení obrázka vyhľadávačmi.

  Ale jeho ozajstný SEO benefit prichádza až po nainštalovaní pluginov, ktoré vám spravia množstvo užitočných optimalizácií.

  Pluginy

  Asi najlepšia vec, čo tento redakčný systém ponúka, je nespočetné množstvo kvalitných pluginov. Vďaka ním vám hranice zmiznú a máte možnosť rozširovať funkčnosť vašej web stránky podľa vášho gusta.

  No treba si dať pozor. Nepoužívajte ich v nadmernom množstve, keďže môžu viesť k spomaleniu vášho webu, čomu sa vaši zákazníci rozhodne nepotešia.

  Wordpress zoznam pluginov

  Ďalším dôležitým faktorom je, že pre niektoré pluginy budete potrebovať developera, aby vašu šablónu prispôsobil samotnému pluginu.

  Veľké množstvo týchto pluginov je zadarmo, no pre tých, čo chcú vyťažiť zo svojho webu maximum si môžu priplatiť a získať tým ďalšie užitočné funkcie.

  Zrýchlenie webstránky

  Váš web bude potrebovať množstvo optimalizácií nato, aby fičal tak ako má. Pomalé web stránky užívatelia nemajú radi, väčšina z nich ak čaká dlhšie ako 3s bez váhania opustí váš web. Čo nie je ani zďaleka ideálne.

  Znovu v tomto odvetví máte množstvo pluginov, z ktorých si môžete vyberať. Či už sú platené alebo zadarmo.

  Hummingbird

  Plugin Hummingbird vám ponúka veľa optimalizácií ktoré následne zaistia vyššiu rýchlosť webstránky a veľa z nich, vám spraví hneď automaticky po aktivácií a povolení jednotlivých možností.

  Hummingbird plugin pre wordpress administracia

  Ponúka platenú verziu, pri ktorej vám pribudnú možnosti optimalizácie, no jeho FREE verzia uspokojí väčšinu užívateľov.

  WP Rocket

  Tento plugin je síce iba platený, ale dovoľujeme si povedať, že pokiaľ ide o optimalizáciu WordPress webu, tak je to asi najlepší plugin, ktorý môžte mať.

  WP Rocket plugin na zrychlenie wordpressu

  Vďaka jeho jednoduchej administrácií a nastavení máte možnosť spraviť všetky optimalizácie pár klikmi.

  Plugin WP Rocket si viete zakúpiť jedine z ich stránky pričom po platbe si ho máte možnosť stiahnuť a nainštalovať na váš WordPress.

  Optimalizácie pre vyhľadávače (SEO)

  Ak sú pre vás reklamy pri prehliadaní Facebook-u, Google-u a Youtube strašiakom a príde vám to veľa peňazí. Práve SEO môže byť cesta pre vás. Vďaka tejto technike sa zviditeľníte vaším zákazníkom prirodzeným spôsobom vo vyhľadávaniach Google-u bez otravného nápisu „reklama“, ktoré by vašich zákazníkov naháňali aj cez pól sveta.

  WordPress vám dokáže vo veľkom pomôcť, pokiaľ ide o túto techniku. Ponúka množstvo užitočných a veľmi účinných SEO pluginov, ktoré vám uľahčia optimalizáciu a nenájdete ich na žiadnej inej platforme.

  PS: Nezabudnite ani na ďalšie užitočné štatistiky o vyhľadávaní na Google, ktoré vám uľahčia sledovanie a zlepšenie vašich pozícií na Google. Jeden z týchto nástrojov je aj mangools.com.

  Mangools vám nielenže pomôže sledovať pozície, na ktorých sa zobrazujete, ale dokonca viete pozrieť aj kľúčové slová, slová na ktoré sa vaši konkurenti zobrazujú a ukáže vám v čom sa zlepšiť aby ste ich vo vyhľadávaní predbehli.

  Yoast SEO

  Asi najznámejší plugin zaoberajúci sa optimalizáciou pre vyhľadávače ktorý na WordPresse nájdete. Neustále ho vyvíja tím developerov a seo odborníkov, ktorí svoju znalosť prenášajú cez ich plugin na váš web.

  Yoast SEO plugin pre zlepsenie seo na wordpresse

  Základná verzia pluginu je zadarmo, no nenechajte si tento „freemium“ plugin pomýliť s nejakým polo funkčným pluginom. Verzia pluginu, ktorá je zadarmo bude stačiť prevažnej väčšine užívateľov.

  V momente aktivácie Yoast SEO pluginu sa stáva váš web ďaleko viac indexovateľným pre google, čomu dôsledkom bude vyššia návštevnosť vášho webu.

  Yoast seo hladania a hodnotenia
  Hlavné funkcie pluginu Yoast seo:
  • Skontroluje vám duplicitný obsah
  • Ukáže vám náhľad meta popisov a titulov
  • Skontroluje čitateľnosť
  • Pomôže vám optimalizovať vaše „breadcrumbs“
  • Pridá funkciu no-follow a sponsored pre linky
  • Vytvorí vám robots.txt a .htaccess
  • Štruktúrované dáta

  A mnoho ďalších veľmi užitočných funkcií, celý zoznam nájdete priamo na ich stránke yoast.com.

  Rank math

  SEO plugin, ktorý naberá veľmi rýchlo na popularite. A to vďaka jeho prehľadnej navigácie v administrácií, špičkovým funkciám, ktoré sa vyrovnajú Yoast SEO, dokonca v niektorých prípadoch tvrdia, že sú lepšie.

  Rank math administrácia pluginu

  Rank math rozdelil svoje najlepšie vlastnosti do 15-tich modulov, ktoré si môžte zapnúť, vypnúť podľa toho, ktorý typ optimalizácie chcete na svojej stránke zapracovať. Ideálne je samozrejme využiť celý potencionál pluginu pre najlepšie výsledky.

  Čo sa nám páči na tomto plugine je možnosť sledovať svoju pozíciu na rôzne kľúčové slová, čo znamená, že nemusíte mať externý nástroj, ale môžete mať tieto dáta k dispozícií priamo v administrácií Wodpressu. Žiaľ táto funkcia je dostupná iba v platenej verzií Rank math.

  Rank Math hodnootenia a stiahnutia/instalacie
  Hlavné funkcie pluginu Rank math:
  • Sledovanie pozícií kľúčových slov
  • Jednoduchý set-up
  • Ukáže vám náhľad meta popisov a titulov
  • Auto Canonical URLs
  • Automatizované SEO pre obrázky
  • Vytvorí vám robots.txt a .htaccess
  • Štruktúrované dáta

  Pre prehľad všetkých funkcií navštívte webstránku rankmath.com.

  Zabezpečenie webu

  Áno správne, aj vaša web stránka potrebuje ochranu pred nežiadúcimi útokmi, aby mohla bez nežiadúcich výpadkov fungovať. No okrem základného zabezpečenia WordPressu a SSL certifikátu budete potrebovať aj dodatočnú ochranu pre zaistenie plynulého chodu.

  Jetpack

  Plugin, priamo od vývojárov samotného WordPressu, vám predstaví na vašom webe nie len excelentné zabezpečenie proti útokom ale dokonca si môžete nastaviť aj „down time“ monitoring, ktorý vás e-mailom upozorní, keď sa stane vaša stránka nedostupnou.

  jetpack aministracia, nastavenia ochrany wordpress webu

  Dokáže vám zablokovať nežiadúci spam na stránke a zároveň ju preskenovať a nájsť nežiadúci nebezpečný kód.

  No medzi jeho ďalšie funkcie patrí aj optimalizácia obrázkov, zálohovanie web stránky, lazy loading obrázkov a mnoho dalších.

  Wordfence

  Ak sa spomenie plugin na ochranu webu, každému skúsenému používateľovi WordPress-u napadne práve tento.

  wordfence, ochrana pre wordpress web

  Wordfence sa toho narozdiel od Jetpacku nesnaží robiť veľa. Sústreďuje sa na jednu jedinú vec a tým je čo najlepšie zabezpečenie vášho webu.

  Vyskladajte si web stránku sami

  Pokiaľ snívate o vlastnej webstránke, no nechcete platiť developerom horibilné sumy, máte možnosť si ju vyskladať aj sami. Všetko čo budete potrebovať je iba trošku šikovnosti a času.

  Elementor

  Asi najpopulárnejší page builder, ktorý má viac ako 5 miliónov aktívnych inštalácií a s 5 hviezdičkovým hodnotením, vás rozhodne nesklame.

  elementor hodnotenia a pocet aktivny stiahnuti

  Vďaka nemu si dokážete vyskladať stránku podľa vlastných predstáv. Základná verzia pluginu je zadarmo, ktorá vás rozhodne obmedzovať nebude.

  No pre tých náročnejších Elementor ponúka aj spoplatnenú verziu ktorú si máte možnosť zakúpiť priamo na ich stránke elementor.com. Spoplatnená verzia vám rozšíri fukčnosť pluginu elementor a pridá vám mnoho dalších užitočných blokov.

  elementor page builder plugin nahlad

  Divi

  Tento plugin je síce iba v platenej verzií a je o niečo drahší ako jeho najväčší konkurent Elementor, no jeho ozajstná sila sa skrýva za jeho šablónami. Miesto toho, aby ste si stránku vytvárali blok po bloku, Divi vám dovoľuje vkladať a vytvárať už kompletné podstránky, ktoré si následne máte možnosť prispôsobiť podľa vlastne chuti.

  divi page builder plugin nahlad

  Pre vytvorenie multi jazyčnej stránky

  Chcete ďalej rásť, no už vám to váš aktuálny trh nedovoľuje a vašou jedinou možnosťou je len expandovať do zahraničia?

  V tom prípade budete rozhodne potrebovať mať vašu stránku vo viacerých jazykových mutáciách.

  WPML

  Tento plugin vám zaistí jednoduchý preklad vašej malej stránky, ale nezľakne sa ani väčších stránok. Vďaka jeho silnej funckií string translation, v ktorej viete prehľadne prekladať naraz viac podstránok a dokonca naraz aj vo viacerých jazykoch.

  Jednoducho si preložíte podstránky, produkty, navigačné menu ale aj všetky ostatné elementy na vašej stránke.

  Je kompatibilný s každým relevantným pluginom, ktorý by ste mohli mať na vašej stránke. Vďaka čomu vám zaistí plynulé prekladanie elementov, ktoré vám jednotlivé pluginy na stránke vygenerujú.

  Nekonečné množstvo Šablón

  Sila WordPress-u spočíva aj v jeho širokom výbere šablón pre váš web, ktorý vás rozhodne nesklame.

  theme forest, list sablon / tem na stranke

  Kde kúpiť WordPress šablónu?

  Asi najznámejšou stránkou pre kúpu šablón na váš WordPress je rozhodne themeforest. Nájdete tam obrovský výber šablón každej kategórie, vzhľadu a možností.

  theme forest vyber sabol / tem na wordpress

  Kedy si mám zaplatiť za vlastnú tému?

  Pokiaľ chcete zo svojej stránky vyťažiť čo najviac, kúpa komerčne dostupnej témy nebude ten najlepší nápad. Tieto témy majú veľkú nevýhodu a záporný vplyv na rýchlosť vášho webu. Tieto šablóny potrebujú väčšinou veľké množstvo pluginov na ich správny chod a musia byť kompatibilné s každým pluginom.

  A práve tá kompatibilita so všetkým môže viesť k ich spomaleniu. Aj keď vaše podstránky nemusia byť veľké, no vaša téma bude taká robustná, že vás bude spomaľovať.

  V tomto prípade je najlepšie si zaplatiť odborníka, ktorý vám vytvorí WordPress šablónu na mieru, ktorá bude robiť len presne to, čo od nej chcete. Tým pádom ju nebudú spomaľovať veci, ktoré nepotrebujete a váš web bude môcť byť omnoho rýchlejší a optimalizovaný presne nato, načo potrebujete.

  Bezpečnosť a pravidelné aktualizácie

  Veľa užívateľov WordPressu si myslí, že potom čo im developer odovzdá ich nový, novučičký web, nebudú s ním musieť robiť nič. Áno, nemusíte si ho aktualizovať, možno sa vám nič nestane, no čím dlhšie odkladáte aktualizácie, tým viac zvyšujete zraniteľnosť vášho webu.

  Aktualizovaním SEO pluginov alebo bezpečnostných pluginov máte minimálnu šancu niečo rozbiť, no benefity, ktoré vám tieto aktualizácie prinesú, môžu byť obrovské. Vyhľadávanie na Googli a nechcené útoky na webstránky, sa každým mesiacom vyvíjajú. Preto dajte možnosť vyvíjať sa aj vášmu webu.

  Okrem toho, aktualizácie sú nové riadky kódu, za ktoré ste žiadnemu programátorovi nemuseli zaplatiť.

  Pre koho je wordpress určený?

  Šanca že WordPress je určený práve pre vás, je veľmi vysoká. Pokiaľ chcete mať prezentačnú web stránku, vlastný blog alebo menší e-shop. WordPress vás nebude v ničom brzdiť. Dokonca vám v mnohých veciach pomôže sa zlepšiť.

  Kvalitný WordPress Web Hosting rozhodne pomôže

  Hlavné metriky, ktoré musíte pri vašom web hostingu sledovať, sú rýchlosť, odozvy a stabilita.

  Ak sa váš web trápi s pomalou odozvou, vaše stránky sa budú načítavať celú večnosť. Čo môže odradiť vašich používateľov natoľko, že vašu stránku opustia.

  Stabilita. Tu ide hlavne o to, aby vaša stránka bola online non-stop. Pokiaľ užívateľ navštívi vašu stránku a nenačíta mu nič, šanca, že sa ešte niekedy vráti je mizivá.

  Ako odmerať rýchlosť svojho webu

  Rýchlosť vašej web stránky si môžete otestovať priamo na nástroji web.dev, ktorý vlastní priamo Google a ukáže vám všetko potrebné, čo o svojej rýchlosti potrebujete vedieť.

  kontrola rychlosti webstranky

  Ak vám tento nástroj vyhodí menšie skóre, nezľaknite sa. Väčšinu týchto problémov vám odstránia pluginy, ktoré sú určené na optimalizáciu rýchlosti vášho webu. Ako sme už spomínali vyššie, náš najobľúbenejší je rozhodne WP Rocket.

  Pokiaľ sa bojíte, že vám slabé skóre spôsobí menšiu viditeľnosť vo vyhľadávačoch, nebojte sa. Rýchlosť webu je síce jeden z mnoha „ranking factors“ no ublíži vám to fakt len vtedy, pokiaľ je vaša stránka neznesiteľne pomalá, teda pokiaľ máte skóre rýchlosti 30 a nižšie, vtedy by ste sa mali naozaj obávať.

  Nízka odozva web hostingu

  Pokiaľ vám ale tieto nástroje vyhodia pomalú odozvu web hostingu, vo väčšine prípadov vám neostáva nič iné, len zmeniť hosting. Výberom vášho nového web hostingu vám vieme pomôcť, vďaka nášmu porovnávaču najkvalitnejších slovenských web hostingov.

  Nizka odozva servera

  Ale pokiaľ už máte nejaký konkrétny na mysli, napríklad Websupport alebo Webglobe-Yegon, nezabudnite si predtým prečítať naše články, ktoré sa venujú ich zdieľaným web hostingom, ktoré nájdete na našom blogu.

  Rôzne využitia wordpressu

  Využitie redakčného systému WordPress je naozaj všestranné. Už to dávno nie je len jednoduchá vec pre bloggerov. V dnešnej dobe si naňom spravíte aj vyladenú prezentačnú stránku alebo menší e-shop.

  WordPress Blog

  WordPress stále ostáva veľmi silným nástrojom pre blogger-ov vďaka jeho veľmi vyladenému editoru článkov, v ktorom sa vám vaše články budú písať s ľahkosťou. Ale aj vďaka jeho silnej optimalizácií pre SEO.

  WordPress Firemná web stránka

  Práve pre jednoduchý prezentačný web je WordPress tá správna voľba. Vďaka jeho veľkému množstvu pluginov si môžete optimalizovať svoj web na rýchlosť, ale aj na zvyšovanie si svojej pozícií vo vyhľadávačoch.

  Čo vás nesklame je tiež jeho široký výber tém / šablón, z ktorých si vyberie každý.

  WordPress E-shop

  Vďaka pluginu Wocommerce si ľahko a jednoducho vytvoríte zo svojho webu spoľahlivý e-shop, ktorý vám ponúkne všetko, čo budete potrebovať.

  Výhodou tohto pluginu je aj vysoká kompatibilita s externými nástrojmi, ktoré e-shopy často aj využívajú, napríklad prepojenie s rôznymi skladmi, mailchimp-om alebo rôznymi platobnými bránami.

  Podobné články

  Prilákajte viac zákazníkov na svoj web vďaka optimalizácií pre vyhľadávače Optimalizovať svoj web 👌